Sale Cup Race Information

The Sale Cup is a 1600 metre open handicap race run by the Sale Turf Club in late October. It is held at Sale as part of the Victorian Spring Racing Carnival.

  • Race Type: Listed
  • Distance: 1600 metres
  • Conditions: Open handicap
  • Track: Sale Racecourse, Sale, Victoria
  • Prizemoney: $200,000
  • Date: Sunday 25 October 2020

Sale Cup Race History

This race is the majn race of the year for the Sale Turf Club and is held on the last Sunday in October where it is the feature event of the meeting. It has been a Listed race since 2014 but has a long history. It has been at the current distance of 1600m since 1988 but was 2200m from 1979 to 1987, 2025m in 1978 and 1700m up to 1977. Very few mares have won this race.

Useful Facts

Last mare to win: Summer Alert (1996)

Multiple winners:  Spotted Nose (1960 & 1961)

Fastest time (1600m): Zaparri (1993) 1:34:6  (Course record)

Interesting trivia: The Sale Cup used to be run in February.

Past winners of the Sale Cup

Winners of past Sale Cups include Mouro (2013), Sertorius (2012), Mr Baritone (2007), Panoramic Lad (2002) and Prince Salieri (1991).

Year Winner Second Third
2020 All Too Huiying Exasperate Phaistos
2019 Gold Fields Mandela Effect Romancer
2018 Doubt Defying Fastnet Tempest Al Passem
2017 Moss ‘N’ Dale Fastnet Tempest Raw Impulse
2016 First Course Cool Chap Manageress
2015 Evangelist Harada Bay Streets Away
2014 Sonntag Lightenuff Red Inca
2013 Mouro Mutual Trust Rhythm To Spare
2012 Sertorius Prizum Utah Saints
2011 Pinnacles Lord Pyrus Cosmic Causeway
2010 Eraset Lakedro Tagus
2009 Offenders Nine Tales Ace Harmony
2008 Electromotive Gold Salute Rockpecker
2007 Mr Baritone Eclair Passion Gotta Have Heart
2006 Emerald Jack Thin And Crispy Red Ali
2005 Benedetti Smart And Mighty Kehlstein
2004 Inspire Encosta Legend Foxborough
2003 Lord Ardsley Acetate Just Like Kelly
2002 Panoramic Lad Eagle Rhythm Count Down
2003 Oval Office Arabian Magic Knockroe
2002 Our Guided Missile Seeking Knockroe
Year Winner Trainer Jockey Weight Time Distance
2019 Gold Fields Logan McGill Stephen Baster 54kg 1:38.20 1600m
2018 Doubt Defying Steven O’dea Michael Walker 54kg 1:35.56 1600m
2017 Moss ‘n’ Dale Peter Gelagotis Anthony Darmanin 54kg 1.36.83 1600m
2016 First Course Ken Keys Ben Thompson (a) 56.5kg 1.43.85 1600m
2015 Evangelist (GB) Tony McEvoy Daniel Stackhouse 54kg 1.36.8 1600m
2014 Sonntag Henry Dwyer Michael Ross 58.5kg 1.37.82 1600m
2013 Mouro (USA) Tony McEvoy Nicholas Hall 58kg 1.36.26 1600m
2012 Sertorius J. Edwards & B. Elkington Ryan Maloney 54kg 1.35.97 1600m
2011 Pinnacles Rick Hore-Lacy Steven Arnold 59kg 1.36.45 1600m
2010 Eraset Danny O’Brien Glen Boss 53.5kg 1.36.98 1600m
2009 Offenders Lee Freedman Kerrin McEvoy 53kg 1.36.77 1600m
2008 Electromotive Michael Moroney Dwayne Dunn 53kg 1.35.43 1600m
2007 Mr Baritone Peter Moody Steven Arnold 56.5kg 1.36.69 1600m
2006 Emerald Jack P. G Moody L. Nolen 56.5kg 1.35.48 1600m
2005 Benedetti T. Noonan M. Pumpa 53kg 1.37.34 1600m
2004 Inspire C. Conners M. Pegus 54.5kg 1.34.75 1600m
2003 Lord Ardsley D. Harrison W. Davis 52.5kg 1.35.50 1600m
2002 Panoramic Lad P. Hyland D. Oliver 54kg 1.35.34 1600m
2001 Oval Office C. Little D. Oliver 58kg 1.35.03 1600m
2000 Our Guided Missile M. Moroney G. Childs 52.5kg 1.35.39 1600m
1999 Sir Linford J. Houlahan P. Mertens 58kg 1.35.90 1600m
1998 Perfect Harmony J. Clark E. Wilkinson 52kg 1.35.40 1600m
1997 Sockerano R. Griffiths R. Griffiths 56.5kg 1.35.9 1600m
1996 Summer Alert K. Milham J. Walsh 51kg 1.35.4 1600m
1995 Top Walk J. F. Moloney P. Mertens 54.5kg 1.36.1 1600m
1994 Imelda B. J. Barnes G. Childs 53kg 1.35.7 1600m
1993 Zaparri S.McKinnon S. Marshall 56kg 1.34.6 (CR) 1600m
1992 Big Colony C. A. Conron D. Gauci 56kg 1.37.7 1600m
1991 Prince Salieri G. M. Hanlon J. Cassidy 57kg 1.35.5 1600m
1990 Thelma Josphine S. V. Dunham P. Meterns 56kg 1.35.7 1600m
1989  Clyde I. G. Saunders D. Murphy 51kg 1.36.0 1600m
1988 Island D. E. Fregon D. Murphy 56kg 1.35.9 1600m
1987 Emulous J. F. Meagher D. Gauci 54kg 2.19.18 2200m
1986 Woking N. T. Shorthouse M. Goreham 53kg 2.21.0 2200m
1985 Diatric T.J Harrison D. Short 54kg 2.15.0 2200m
1984 Amarla E.F Ewart R.Mallyon 57.5kg 2.16.0 2200m
1983 Cassens T. Howard R. Heffernan 52.5kg 2.16.1 2200m
1982 Noble Comment G.M. Hanlon R. J. Skelton 51.5kg 2.15.6 2200m
1981 Stirk B. J. Bennett E. Didham 53.5kg 2.18.4 2200m
1980 Mac’s Indian G. D. Lee A. Vasil 57kg 2.17.8 2200m
1979 Peter’s Ace G. M. Hanlon B. Werner 43kg 2.230.0 2200m
1978 Going Around J. Roberts G. Mcleish 50kg 2.50.5 2025m
1977 Fair Man D. K. Perry G. Stockdale 45.5kg 1.43.0 1700m
1976 Tonlou C. Alderson B. Barfoot 49.5kg 1.44.2 1700m
1975 El Topaz G. M. Hanlon R. Heffernan 50kg 1.44.4 1700m